VIRTUAL FUTURE

ollowing global trends, the use of virtual platforms has now become critical for the future of the industry.  Out of all other creative jobs, animation and game outsourcing production pipelines are the most stable and continue to produce content and work amid the pandemic.

 

2015 Winners List

most-promising-2015

MOST PROMISING ANIMATOR AWARD

Kendell is an autistic young man who is passionate about animation.

WINNER: Kendell Boodoo (Trinidad)

“Somebody Drink Root Beer” & “Sonic Gets Busted 5.10”

most-outstanding-2015

AWARD FOR MOST OUTSTANDING FILM

FINALISTS:
“Rapsodie en Rose” Bram Mondy
“The Tie” An Vrombaut
“Toonocalypse” Owen Rixon
“Mr Violet” Abbas Jalali Yekta et al
“Go to City ELE” Wenyu Li

WINNER: “The Tie” by An Vrombaut (Belgium)

best-app-game-2015

BEST APP/GAME CONCEPT

FINALISTS:
Nutsman – Terrance Henry
Project Gordo 1 – Joel Salazar & Brian Perry
Matchri – Brent Hinds
Bubble Gun – Dane Nurse

WINNER: Project Gordo – Joel Salazar & Brian Perry

best-animated-idea-2015

BOOTCAMP – BEST ANIMATED IDEA

45 Bootcamp participants from Trinidad and Tobago, Jamaica, Barbados, St. Lucia and Suriname formed groups in order to develop a winning project. These ideas were pitched before a panel on Friday, a jury comprising of the international mentors and representatives of the Caribbean Development Bank decided which group will receive grant funding to make their Animated Idea a reality!

Finalists : Par 5 | Team Azuri | Focus 5 | Dem People | AniRev | Couple 6 | Coal Pot

WINNER: Par 5

best-art-animation-2015

AWARD FOR BEST ART ANIMATION

FINALISTS:
“All Rot” Max Hattler
“Point” Matt Abbiss
“Nu-Life” Lynn Kim
“Foodstuff” Joseph Childs
“Headgames” Anne Beal

WINNER: “Nu-Life” by Lynn Kim (USA)

best-international-student-film-2015

AWARD FOR BEST INTERNATIONAL STUDENT FILM

FINALISTS:
“Sky above me” Agnieszka Waszczeniuk, University of Arts in Poznan, Poland
“Sublime” Ana Norambuena, Vancouver Film School
“The Chalk Circle” Bahar Kiamoghaddam et al, University of Tehran
“Chiaroscuro” Daniel Drummond, Chapman University
“Mother” Joan Chung, Sheridan College

WINNER: Sublime by Ana Norambuena (Canada / Chile)

best-regional-student-film

BEST REGIONAL STUDENT FILM

FINALISTS:
“Dance Of The Daring” Danielle Blaize, UTT
“The Painting” Jessica Yaw Ching, Clivia Vialva, Kedisha James, UTT
“Subterfuge”Joshua Wong and Kayden James, UTT
“Strange Encounter” Tsian Foster, UTT
“Homeless” Andre Hall, Edna Manley College of Visual And Performing Arts

WINNERS:
“Dance Of The Daring” Danielle Blaize, University of Trinidad and Tobago (UTT)
“The Painting” Jessica Yaw Ching, Clivia Vialva, Kedisha James, University of Trinidad and Tobago (UTT)